Profesjonalna firma ogrodnicza w Warszawie

Pracujemy na terenie całego mazowsza

NAJCZĘSTSZE PYTANIA I PORADY

Koszt urządzenia ogrodu zależy głównie od jego wielkości, złożoności prac, jakości użytych materiałów i rodzaju zastosowanego sprzętu. Kompleksowa wycena ustalana jest indywidualnie z każdym klientem po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu.

Cennik usług ogrodniczych uzależniony jest od rodzaju prac, wielkości ogrodu, infrastruktury, konieczności użycia specjalistycznego sprzętu. Ogólny cennik znajdziecie Państwo na naszej stronie.

Do założenia trawnika możemy wybrać dwa sposoby: tradycyjny wysiew nasion lub trawę w rolce, którą wystarczy rozłożyć na przygotowanym wcześniej terenie. Zarówno jedna jak i druga metoda ma swoje wady i zalety. Wybierając określoną metodę musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Czas – Jeśli zależy nam na czasie, trawa z rolki będzie najlepszym rozwiązaniem. Od razu po jej rozłożeniu można cieszyć oczy gęstą, zieloną murawą. Warto jednak poczekać z eksploatacją 2-3 tygodnie. Trawa zdąży wrosnąć w glebę i stanie się mocniejsza. Trawnik z siewu to opcja dla cierpliwych. Na efekt stosunkowo gęstej darni trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy. Bardzo prawdopodobne, że wybierając trawnik z siewu, w pełni skorzystasz z jego uroków dopiero w kolejnym sezonie. Warto pamiętać, że doprowadzenie trawnika sianego do wyglądu tego z rolki jest dla amatora trudne i często kończy się niepowodzeniem. Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę termin rozpoczęcia prac. Trawa z rolki ma tę zaletę, że można rozkładać ją w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego – od wczesnej wiosny do jesieni. Trawa z siewu jest pod tym względem bardziej wymagająca. Zakładanie trawnika musi odbyć się w miesiącach wiosennych (kwiecień, maj) lub późnym latem (wrzesień). Budżet – Trawa z rolki pozwala oszczędzić czas, ale niekoniecznie pieniądze. Zapłacimy za nią więcej niż za trawę z siewu. Jeśli w grę wchodzi duży obszar, zasianie trawy będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że trawa z siewu lubi sprawiać niespodzianki. Zakładając trawnik tradycyjną metodą, możemy napotkać sporo utrudnień. Nasiona są narażone na wypłukiwanie czy wyjedzenie przez ptaki. Trawa z siewu, chociaż tańsza, w rezultacie może okazać się kiepską inwestycją. Jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia w zakładaniu trawnika, gotowa darń będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Osoby, które planują montaż siatki na krety, również powinny rozważyć wybór trawy w rolce. Zabezpieczenie trawnika przebiega wtedy łatwiej, jest mniej kosztowne i pracochłonne. Miejsce- Dużą rolę odgrywa ukształtowanie, położenie i wielkość ogrodu. Jeśli powierzchnia przeznaczona pod trawnik jest nieduża, płaska i ma regularny kształt, lepiej postawić na trawę w rolce. To rozwiązanie sprawdza się doskonale również na terenach spadzistych. Trawa z rolki jest produktem o uniwersalnym zastosowaniu, który spełnia oczekiwania większości użytkowników wobec trawników rekreacyjnych i ozdobnych. Jeśli jednak mamy specyficzne i sprecyzowane wymagania co do trawnika, trawa z siewu zapewnia pełną dowolność w doborze nasion. Trawnik z rolki nie nadaje się na przykład do miejsc pozbawionych nasłonecznienia czy suchych. W takich warunkach lepiej poradzi sobie trawa z siewu – na rynku dostępne są mieszanki traw o specjalnym przeznaczeniu.

Ogród dla dzieci większości z nas kojarzy się z placem zabaw, na którym nasze maluchy będą mogły spędzać aktywnie czas. Plac zabaw w ogrodzie powinien być położony jak najdalej od ulicy i widoczny z okna, tarasu czy innego miejsca, z którego dorosłym łatwo jest obserwować dzieci. Dobrze też, jeśli jest przynajmniej częściowo zacieniony, a także osłonięty z dwóch lub trzech stron. Warto też zadbać, aby najkrótsza droga od domu do placu zabaw nie prowadziła przez nasze ozdobne rabaty. Wybierając urządzenia do zabawy, zawsze trzeba pamiętać, jak dużą przestrzenią przeznaczoną dla dzieci dysponujemy. Nie mogą być stłoczone, bo dobra zabawa oznacza swobodę działania. Dlatego wokół każdego urządzenia trzeba pozostawić strefę bezpieczeństwa wolną od wszelkich wystających i twardych elementów. Jeżeli stawiamy huśtawkę, ważkę, zjeżdżalnię lub urządzenie do wspinania (fort), zalecana jest odległość nie mniejsza niż 1,5 m w każdą stronę od krawędzi elementów, a w pozostałych przypadkach (piaskownica, koń na sprężynie, mały domek ) – 1 m. Zadbajmy o to, by kupione czy samodzielnie zbudowane urządzenia do zabawy były solidnie wykonane: stabilne, z elementów o gładkich powierzchniach, trwałe. Kupując w sklepie, sprawdzajmy certyfikaty zapewniające o użyciu materiałów i elementów bezpiecznych dla zdrowia dzieci. Nie musimy urządzać placu zabaw tak wyposażonego jak w parku. W przydomowym ogrodzie maluchom wystarczy piaskownica i huśtawka, ale ponieważ im dzieci są starsze, tym więcej powinny mieć możliwości aktywnego spędzania czasu – dobrze jest przewidzieć miejsce na jedno czy dwa kolejne urządzenia.
Każdy z nas planując swój ogród powinien również mieć na uwadze naszych czteronożnych przyjaciół. Psy pilnując posesji biegają zazwyczaj wzdłuż ogrodzenia, dlatego rośliny w jego bezpośrednim sąsiedztwie utrudnią aktywność czworonoga i najprawdopodobniej zostaną przez niego zniszczone. Zamiast próbować zmieniać nawyki psa, lepiej zostawić przy płocie szeroki na kilkadziesiąt centymetrów pas pozbawiony roślin. Jaka nawierzchnia jest przyjazna dla zwierząt? Najlepiej naturalna, ale jeśli musi być utwardzona, to warto zwrócić uwagę, żeby nie była zbyt szorstka. Niezalecane są dekoracyjne kostki z posypką z kruszywa. Stosuje się je tam, gdzie ważny jest praktyczny walor antypoślizgowy. Niestety, ich szorstka powierzchnia może sprawić, że pies porani sobie na niej łapy. Zdecydowanie bezpieczniejsze dla zwierząt są kostki o gładkiej powierzchni. Należy też zastanowić się, czy nie warto stworzyć w ogrodzie stref, które zwierzęta będą omijać szerokim łukiem, na przykład z jadalnią, grillem, ogrodową kuchnią. Skutecznie może je do tego zniechęcić nawierzchnia z płyt ażurowych. Różnice głębokości w takich płytach sprawiają, że poruszanie się po nich jest dla zwierząt uciążliwe.
Przy projektowaniu ogrodu należy również pamiętać, że jest on nie tylko przestrzenią do wypoczynku, ale również inwestycją. Zatem powinniśmy również dużo uwagi poświęcić na znalezienie odpowiednich materiałów nawierzchniowych – w tym kostki brukowej do stworzenia ścieżek i innych elementów małej architektury. Musimy brać pod uwagę kilka aspektów, od których uzależniony jest wybór najlepszej kostki. Wymiary dobrane do terenu działki – Różnorodność wzorów i kształtów kostki brukowej umożliwia tworzenie rozmaitych aranżacji. Jednak jeszcze przed rozpoczęciem prac związanych z jej położeniem należy wziąć pod uwagę właściwości terenu działki, takie jak:
• infrastruktura podziemna (przewody, rury, szyby),
• rodzaj i nośność gruntu,
• nachylenie terenu wobec systemu odprowadzania wód deszczowych.

Wszystkie te kwestie będą miały wpływ zarówno na sposób układania powierzchni z kostek brukowych, jak i na przygotowanie podbudowy. Inny będzie również rodzaj zalecanej kostki brukowej. Dopasowanie do pełnionej funkcji użytkowej – Wiedza na temat właściwości terenu nie wystarczy jednak, aby wybrać najlepszą w danym przypadku kostkę brukową. Należy również określić funkcję, jaką będzie pełnić nawierzchnia w ogrodzie. Od wielkości powierzchni, która zostanie pokryta kostką brukową, a także od obciążenia, któremu będzie poddawana, zależy rozmiar materiału oraz jego grubość. W tych miejscach w ogrodzie, gdzie przewiduje się wyłącznie ruch pieszy oraz gdzie nie występuje tak silne obciążenie, jak w przypadku podjazdu, w zupełności wystarczy kostka brukowa o grubości 4 lub 6 cm. Kostka brukowa, która odpowiada indywidualnym gustom- Ostatnim aspektem, który wpłynie na wybór kostki brukowej, jest jej styl. Nawierzchnia powinna odpowiadać pod względem estetycznym upodobaniom, a także stylowi architektonicznemu budynku oraz kolorystyce ogrodzenia i elewacji domu. W trakcie podejmowania wyboru dotyczącego koloru kostki brukowej należy uwzględnić także sposób użytkowania danej powierzchni – w miejscach podatnych na zabrudzenie lepiej sprawdzą się ciemne barwy.
Urządzenie małego ogrodu wymaga żelaznej konsekwencji, zmysłu przestrzennego i planowania. Błędy akceptowane w dużych ogrodach, na małym terenie są dużo bardziej widoczne. Dobór roślin również jest ograniczony. Na początku trzeba zastanowić się, jaką rolę będzie pełnił niewielki ogród. W tym wypadku właściciel nie może pozwolić sobie na wprowadzenie wszystkich popularnych elementów (altany, pergole, oczko wodne, mała architektura) i pogodzić ich z nasadzeniami roślinnymi. W dodatku wybór roślin do ogrodu również jest mniejszy. Czynnikiem ograniczającym jest ich siła wzrostu, rozmiar i zgodność kompozycyjna z innymi gatunkami. • Nie można przesadzać z nagromadzeniem różnych elementów w ogrodzie, nawet jeśli teoretycznie jest na to miejsce. To wprowadzi niepożądany chaos i „zagraci” ogród. Warto pozostawić więcej miejsca na trawnik. • Kluczowym elementem w małym ogrodzie jest ogrodzenie. Nie powinno być masywne i toporne, gdyż optycznie zmniejsza to powierzchnię ogrodów. Lepszy efekt osiągnie się stosując delikatniejsze (tylko z wyglądu) materiały, np.: ażur. Często ogrodzenia obsadza się zielenią. • Warto budować niskie, kamiennie murki do oddzielania poszczególnych części ogrodu (nawet jeśli jest ich niewiele). Kręte i zaokrąglone ścieżki w ogrodzie optycznie zwiększają jego powierzchnię. • wybierając drzewa i krzewy należy sprawdzić, jakie rozmiary osiągną po 15-30 latach. Oczywiście wybiera się gatunki niskie. Zdarza się także, że drzewo osiąga ogromne rozmiary, ale dopiero po 80-100 latach, gdyż rośnie bardzo wolno. Taki gatunek także może być przydatny. • liczba drzew w ogrodzie powinna być niewielka, aby nie zacienić ogrodu; • warto wybierać gatunki zimozielone i przebarwiające się jesienią, gdyż na małej powierzchni trudniej zaplanować stworzenie ogrodu ozdobnego przez cały rok. Dotyczy to nie tylko drzew i krzewów, ale także bylin; • zaleca się wybierać kolory jasne (i stonowane), które rozświetlają i „powiększają” ogród;

Wszystkie te kwestie będą miały wpływ zarówno na sposób układania powierzchni z kostek brukowych, jak i na przygotowanie podbudowy. Inny będzie również rodzaj zalecanej kostki brukowej. Dopasowanie do pełnionej funkcji użytkowej – Wiedza na temat właściwości terenu nie wystarczy jednak, aby wybrać najlepszą w danym przypadku kostkę brukową. Należy również określić funkcję, jaką będzie pełnić nawierzchnia w ogrodzie. Od wielkości powierzchni, która zostanie pokryta kostką brukową, a także od obciążenia, któremu będzie poddawana, zależy rozmiar materiału oraz jego grubość. W tych miejscach w ogrodzie, gdzie przewiduje się wyłącznie ruch pieszy oraz gdzie nie występuje tak silne obciążenie, jak w przypadku podjazdu, w zupełności wystarczy kostka brukowa o grubości 4 lub 6 cm. Kostka brukowa, która odpowiada indywidualnym gustom- Ostatnim aspektem, który wpłynie na wybór kostki brukowej, jest jej styl. Nawierzchnia powinna odpowiadać pod względem estetycznym upodobaniom, a także stylowi architektonicznemu budynku oraz kolorystyce ogrodzenia i elewacji domu. W trakcie podejmowania wyboru dotyczącego koloru kostki brukowej należy uwzględnić także sposób użytkowania danej powierzchni – w miejscach podatnych na zabrudzenie lepiej sprawdzą się ciemne barwy.

Zakładanie ogrodu - kolejność prac

Planowanie ogrodu

Projekt ogrodu jest niezwykle ważnym elementem, który pozwoli nam zaplanować całość prac związanych z urządzaniem ogrodu. Musimy zastanowić się, jak nasz dom i ogród jest zorientowany względem stron świata, czy mamy więcej miejsca za domem czy przed nim. Konieczne jest rozplanowanie ścieżek i wyznaczenie miejsca pod odpoczynek i rozrywkę. Tak samo ważne jest wyznaczenie miejsca pod grill (dobrze, żeby dym nie wpadał wyłącznie do domu), czy miejsca zabaw dla dzieci (widok z okna pomoże je dopilnować) oraz rabat kwiatowych i innych nasadzeń. Pamiętajmy, że rośliny rozrastają się i sadzenie drzew przy oknie jest pomysłem dobrym na dwa-trzy lata, potem stanie się problemem. Zastanówmy się też nad stylem ogrodu, nawet jeśli nie będziemy mu mogli poświęcić zbyt dużo czasu, możemy wybrać np. ogród naturalny, lub leśny – jeśli mieszkamy w zadrzewionej okolicy.

Prace ziemne

Prace ziemne zależą od tego w jakim stanie jest nasz ogród po budowie domu. Zanim zaczniemy jakiekolwiek prace aranżacyjne – musimy po budowie posprzątać. Nie wyrzucajmy jednak pochopnie wszystkich „śmieci” – pozostałości materiałów budowlanych mogą się przydać do budowy altany, czy pergoli dla roślin. Trzeba jednak usunąć gruz, itp., a także przygotować ziemię oraz przeprowadzić prace związane z ukształtowaniem terenu. Możemy się zdecydować zarówno na pofałdowany teren (optycznie powiększa ogród, ale jego planowe wykonanie jest praco- i czasochłonne) lub wyrównać nierówności. Z miejsc przeznaczonych pod trawnik, grządki czy rabaty, trzeba usunąć chwasty i przekopać ziemię.

Instalacja elektryczna

O wyprowadzeniu instalacji elektrycznej i wodnej z budynku dobrze było pomyśleć już na etapie budowy. Kolejny krok to rozprowadzenie instalacji w ogrodzie. Kable najlepiej zakopać w ziemi – będą niewidoczne, trzeba jednak pamiętać, którędy biegną, na wypadek jakiś dodatkowych prac ziemnych (najlepiej rozrysować plan). Jeśli przewody zostawiamy na powierzchni, można zamaskować je roślinami. Do oświetlenia odleglejszych zakątków ogrodu możemy wykorzystać lampki solarne. Wprawdzie ich światło nie jest zbyt mocne, ale nie wymagają żadnej instalacji.

Nawierzchnie i mała architektura

Kolejnym etapem prac powinno być zadbanie o małą architekturę. Wszelkiego rodzaju murki oporowe, schody czy altany oraz nawierzchnie lepiej wykonać, zanim posadzimy rośliny. Unikniemy w ten sposób niszczenia roślinności, a altankę, czy murek będziemy mogli spokojnie obsadzić wybranymi roślinami.

Ziemia pod rabaty

Tam, gdzie planujemy nasadzenia roślinne, powinniśmy zadbać o jakość gleby. Najlepiej zainwestować z ziemię ogrodową, którą wysypiemy w miejscu przyszłych rabat i grządek. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest żyzna, można ją tylko przekopać i zasilić nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Warto też sprawdzić odczyn gleby i albo posadzić rośliny odpowiednio do istniejących warunków, albo odczyn zmienić. Pewnym problemem może być kwaśna gleba, ale jest dość duży wybór roślin, które wymagają właśnie takiego podłoża, można też zastosować związki wapna, które zmienią odczyn gleby na bardziej zasadowy. Są też rośliny, które z zależność od odczynu gleby, przybierają różne kolory kwiatów – należą do nich np. hortensje. Jeśli planujemy zamontować system nawadniania, to robimy to po przygotowaniu ziemi, a przed sadzeniem roślin.

Nasadzenia roślinne

Przed posadzeniem roślin zastanówmy się ile czasu będziemy mogli poświęcać ogrodowi i jakie warunki panują w naszym ogrodzie. Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, zacznijmy od roślin rodzimych, łatwiejszych w uprawie. Jeśli nie będziemy mogli poświęcać zbyt wiele czasu – sadźmy rośliny wieloletnie. Zastanówmy się też nad założeniem trawnika – jego pielęgnacja zajmuje dużo czasu (połowę weekendów może zająć koszenie). Zamiast trawnika można posadzić w części ogrodu rośliny zadarniające.